Коли по осені дні стають все коротшими і холоднішими, більшість дерев починає скидати листя. Феномен настільтки помітний і незмінний, що українською мовою останній осінній місяць так і зветься листопадом.

Основний сенс цього щорічного скидання листя не порятунок від холоду, а збереження вологи. Взимку ж надходження води до коріння із замерзлого грунту обмежене і зберігання її стає важливим, тому, якби широколисті дерева не скидали листя, вони просто всохли б. У хвойних з їхнім голчатим листям випарювальна поверхня набагато менша, і вони можуть вижити, не скидаючи хвою. По суті, збереження голок навіть допомагає їм вижити. В не дуже холодні зимові дні в них продовжується процес фотосинтезу.

Початок листопаду підказує деревам світловий день, що скорочується при одночасному зниженню температури. Коли поєднання цих двох чинників досягає певної критичної точки, широколисті дерева створюють бар»єр з особливих пробкових клітин у тому місці, де черешок листка сполучається з гілкою. Відрізаний від системи постачання, від судинної системи дерева, лист поступово гине і потім опадає.

  • gplus
  • pinterest

Comments are closed.